جمعه, 20 آذر 1394 20:00

درباره روستا

روستای طرازان سفلی

موقعیت جغرافیایی :

این روستا در موقعیت جغرافیایی به طول  49.51765554 و عرض  36.49841829 و ارتفاع 700.5 متر از دریا با مساحت تقریبی 4865655.9 متر مربع و محیط 14479.6 متر (بجز منطقه چنارستان و ییلاق)در 65 کیلومتری جاده قزوین به رشت در بخش طارم سفلی، دهستان کوگیر قرار دارد.

زبان:

گویش محلی این روستا به زبان لکی می باشد . برای اطلاعات بیشتر درباره زبان لکی به صفحه زبان لکی در همین سایت مراجعه کنید

محصولات :

این روستا به جهت آب و هوای مطلوب از محصولات عمده کشاورزی همچون زیتون، گردو، گیلاس، آلبالو، گلابی، انار،انجیر،شاتوت و... برخوردار است.مردم این روستا در فصل تابستان  به جهت دامداری و کشت محصولاتی همچون گندم،جو،عدس و..  به منطقه ای ییلاقی به نام کاوند که در بالاتر از روستا در ارتفاعات(به طول جغرافیایی 49.60907595 و عرض جغرافیایی 36.47657766 و ارتفاع 1852.44 متر از دریا) قرار دارد نقل مکان میکنند. آب شرب روستا از چشمه های زیبای خود روستا تآمین می شود،

پوشش گیاهی :

در این منطقه گیاهان دارویی از جمله گون،آویشن،پونه کوهی،بابونه گل گاوزبان،سیر کوهی،گزنه، کبرگل(کبر گیاهی بوته مانند است و دارای شاخه‌های چوبی باریک و دراز است که شاخه‌های کهنسال آن بی برگ ولی شاخه‌های جوان آن دارای برگ‌های کوچک، باریک و به درازای ۱۲–۴ میلیمتر و منتهی به نوک خار مانند است.این گیاه ریشه بسیار سخت و بلند با پوست کلفت دارد که پس از خشک شدن از مغز چوبی آن جدا می‌شود. این گیاه ممکن است تا سی سال عمر کند.میوه این گیاه کروی شکل (به درشتی یک گیلاس کوچک)، بدون تار و به رنگ سبز با خطوط موازی سبز و یا زرد کمرنگ است و درون میوه آن قرمز و پر از دانه‌های کوچک و لزج است.) و .. مشاهده می شود همچنین میوه های وحشی همچون زالزالک،شاتوت، و ادویه جات همچون زرشک وحشی،سماق،پونه کوهی نیز دیده می شود.

پوشش جانوری :

در این منطقه به جهت موقیعت جغرافیایی و پوشش گیاهی گونه های مهم جانوری همچون یوزپلنگ، پلنگ، گرگ، کفتار، روباه، گراز، خرگوش،جوجه تیغی،شغال،کل و بزکوهی و از پرندگان  (عقاب،لاشخور،گنجشک  سانان،شاهین،جغد،کبک و..)  وجود دارد که به دلیل بی توجهی و شکار رو به انقراض می باشند که توجه و مراقبت همه اهالی را می طلبد.

جمعیت :

این روستا در سال 85 براساس سرشماری مرکز آمار ایران 245 نفر(73خانوار) بوده است.

شغل و درآمد:

شغل اکثر اهالی روستا دامداری وکشاورزی است.

مکان های اموزشی ،خدماتی، مذهبی:

در این روستا یک مرکز آموزشی و درمانی به نام شهیدحسن غیاثوند محمدخانی ،مسجد صاحب الزمان ،مدرسه عشایری شهید علیرضاغیاثوند و یک پمپ بنزین در ورودی روستا وجود دارد.

آئین مذهبی:مراسم عزاداری محرم و ایام فاطمیه هرساله در روستا پرشکوه تر از سال قبل برگزار می شود.

مردم این روستا در طول 8دفاع مقدس 4 شهید را تقدیم میهن خود کرده اند.

  روستاهای همجوار در دهستان کوگیر :

ملاعلی/طوینان/طرازان علیا/قلعه/ اسبک/حمام دره/زرین خانی - زرین آباد/ارقلی /اصطلک/ییلاق بادچشمه/بن زهره/پجویه/چای زمین/حسن خانی/رودبر/زاجکان سفلی/ زاجکان علیا / سماق /ییلاق شاخانی/شیخلر/قره دولو/قشلاق شالق زمین/  کوهگیرسفلی/کوهگیر علیا ییلاق کهریز/معدن سنگ کلنگ کوه/یوزباشی چای/قمشک جعفراباد/گنجه خاره/ییلاق زاجکان    

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 07 تیر 1396 00:36
محتوای بیشتر در این بخش: « موقعیت ما

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

 
 

موقعیت روستا